Przedstawiciele parlamentarnych komisji bezpieczeństwa i obronności z państw Grupy Wyszehradzkiej, którzy spotkali się w poniedziałek w Pradze, uzgodnili, że konieczne są dalsze reformy polityki imigracyjnej i azylowej UE, by zmniejszyć presję migracyjną na Europę.
Uczestnicy spotkania z Polski, Słowacji, Węgier i Czech wydali wspólną deklarację, w której postulują wzmocnienie zewnętrznych granic Unii, walkę z przemytnikami ludzi oraz wprowadzenie bardziej skutecznej polityki odsyłania migrantów po nadchodzących wyborach europejskich – relacjonuje czeska agencja CTK.
Uczestnicy debaty zwrócili uwagę na zwiększenie presji migracyjnej w ubiegłym roku, wyrazili też zaniepokojenie faktem, że jest ona wykorzystywana jako jedno z hybrydowych zagrożeń dla spójności UE.
Wiceminister spraw wewnętrznych Czech Radek Kania powiedział, że ochrona zewnętrznych granic, skuteczna praktyka odsyłania przybyszów i walka z przestępczością zorganizowaną oraz współpraca z krajami trzecimi w kwestiach związanych z migracją pozostaną długoterminowymi priorytetami wszystkich państw V4.
Szef słowackiej komisji parlamentarnej ds. bezpieczeństwa i obronności Tibor Gaszpar oznajmił, że jego kraj przeznaczy na walkę w problemami wynikającymi z presji migracyjnej środki finansowe, technologiczne oraz oddeleguje do tych prac stosowny personel.
Podczas spotkania omawiano też sytuację imigrantów z Ukrainy; deputowani poparli propozycję zwiększenia pomocy finansowej UE dla tych państw unijnych, które przyjęły szczególnie wielu ukraińskich uchodźców.(PAP)
fit/ kar/
Słowa kluczowe: