fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

20.5 C
Warszawa
czwartek, 2 maja, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Bezpieczny kredyt już dostępny

Zgodnie z zapowiedziami rządu, od poniedziałku 3 lipca ruszył projekt wsparcia zakupu pierwszego mieszkania lub domu jednorodzinnego; „Bezpieczny Kredyt 2%”. Już pierwszego dnia odnotowano ponad 10 tysięcy zapytań, co wskazuje na palącą potrzebę zaspokojenia popytu na własne lokum.

Warto przeczytać

„Bezpieczny Kredyt” stanowi część programu „Pierwsze Mieszkanie”, którego drugi element to „Konto Mieszkaniowe”. O ile bezpieczny kredyt powstał z myślą o chcących kupić pierwszy lokal, o tyle „Konto Mieszkaniowe” skierowane jest do ludzi i rodzin planującym budowę, bądź zakup mieszkania w kilkuletnim horyzoncie czasowym.

Czy obniżenie rat kredytu jest faktycznie realne? Bez wątpienia poprawia zdolność kredytową starających się o finansowanie, a za sprawą dopłat realnie obniża wysokość rat. To jednak nie wszystko. Trzeba bowiem spełnić łącznie kilka warunków. Pierwszy z nich to limit wieku – do ukończenia 45 lat, drugi przeznaczenie – pierwsze samodzielne mieszkanie, trzeci limit zadłużenia – do 500 tysięcy dla ludzi samotnych i 600 tysięcy w przypadku małżeństwa/rodziców z dzieckiem.

Okres dotowania zobowiązania przewidziano na lat 10, co oznacza, że po upływie tego czasu zmieni się wysokość i oprocentowanie rat. Zaletę stanowi swoboda wyboru czy wybierzemy lokal na rynku pierwotnym, czy wtórnym. Nie obowiązują limity w zakresie ceny za metr kwadratowy, co pozwala na swobodę manewru w odniesieniu do preferowanej lokalizacji, kosztem powierzchni mieszkania. Wydaje się przy tym, że możliwość jednoczesnego skorzystania z programu „Mieszkanie bez wkładu własnego”, realnie przybliża przełamanie barier wynikających z nierównowagi podaży i popytu oraz poziomu cen rynkowych.

Do preferencyjnych 2 proc. doliczyć należy prowizję banku i marżę, wszakże z zastrzeżeniem, że nie będą one wyższe niż w przypadku pozostałych kredytów. Realne obniżenie raty kredytu gwarantują; różnica między stałą stopą ustaloną na podstawie średniej, pomniejszoną o marżę i oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem, zgodnie z dwuprocentową stopą.

Do końca 2023 roku rząd nie zakłada limitu liczby składanych wniosków, natomiast założenia dotyczące ilości (średnioroczne) udzielanego wsparcia szacuje się pomiędzy 30, a 40 tysięcy wniosków – w zależności od wielkości dopłat. Oznacza to, że w roku 2024 koszt obsługi „Bezpiecznego kredytu 2%” wyniesie prawie 800 mln złotych, ale już w roku 2027 wzrośnie do blisko 1,5 mld.

Założenie „Bezpiecznego kredytu 2%” nakłada limit maksymalnej kwoty wkładu własnego w wysokości do 200 tysięcy złotych, co oznacza, że ramach programu maksymalna wartość nabytego mieszkania/nieruchomości to 700 tysięcy złotych dla ludzi samotnych, a w przypadku małżeństwa, rodziców/rodzica z dzieckiem 800 tysięcy. Nie musi to oznaczać segmentacji rynku, ale w przypadku większej powierzchni, zmianę alokacji na mniej prestiżową.

Przeczytaj także:

Obecnie 12 banków zgłosiło wprowadzenie „Bezpiecznego Kredytu 2%”, a w tym banki spółdzielcze, z czego siedem, począwszy od 3 lipca. Kolejnych pięć, przystąpi do akcji kredytowej na nowych – preferencyjnych zasadach w terminie późniejszym. Jak poinformował Bank Gospodarstwa krajowego, dotychczas umowy o współpracy w zakresie dokonania dopłat do kredytu 2% i udzielenia gwarancji wkładu własnego podpisały: Alior Bank S.A., Bank Pekao S.A., BPS S.A., PKO Bank Polski S.A., SGB Bank S.A. i VeloBank S.A. 

Termin rozpoczęcia akcji kredytowej wynika z faktu, że 1 lipca weszła w życie ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, która wprowadziła „bezpieczny kredyt” z dopłatą Państwa do rat oraz konto mieszkaniowe z możliwością uzyskania premii mieszkaniowej z budżetu Państwa. Począwszy od 10 lipca, ten drugi produkt będzie dostępny w Pekao, a od grudnia tego roku w PKO BP.

SourceRedakcja

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły

Translate »