fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

6.1 C
Warszawa
poniedziałek, 4 marca, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

USA/ Sekretarz stanu Blinken: strony konfliktu w Sudanie popełniły zbrodnie wojenne

Warto przeczytać

Szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken oznajmił w środę w komunikacie, że Departament Stanu USA ustalił, iż obie strony konfliktu w Sudanie – Siły Szybkiego Wsparcia (RSF) i sudańskie siły zbrojne (SAF) – popełniły zbrodnie wojenne.

“Na podstawie szczegółowej analizy Departamentu Stanu dotyczącej prawa i dostępnych informacji na temat faktów, stwierdziłem, że członkowie RSF i SAF popełnili w Sudanie zbrodnie wojenne” – poinformował Blinken.

Walki między paramilitarnymi jednostkami RSF a sudańskim wojskiem trwają od kwietnia. Od początku listopada w Darfurze ponownie nasila się fala przemocy i mordów o podłożu etnicznym; mieszkańcy regionu uciekają do Czadu, odkąd siły RSF przejęły kontrolę nad główną bazą sudańskiego wojska w Al-Dżunajnie.

Sieć CNN ustaliła w sierpniu, że w czerwcu w Darfurze Zachodnim dokonano masakry ponad 1000 cywilów, którzy uciekali przed konfliktem; mordy miały podłoże etniczne i zostały dokonane przez arabskie RSF i sprzymierzone z nimi bojówki na czarnej ludności. Masakra trwała od 15 do 17 czerwca.

Od kwietnia do czerwca RSF i sprzymierzone z nimi arabskie milicje przeprowadzały systematyczne ataki wymierzone w stanowiącą w Al-Dżunajnie większość grupę etniczną Masalitów. (PAP)

fit/ mal/.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły