Od 2020 r. firma Kingdom Holding księcia Al-Walida zainwestowała na całym świecie 3,4 mld dolarów w takie rosyjskie firmy, jak Gazprom, Rosnieft, czy Łukoil. W okresie inwazji na Ukrainę kwota ta wyniosła 500 mln dolarów, co pokazuje ostrożność w działaniach Rijadu względem swojego partnera w OPEC+. W lutym Kingdom Holding — zgodnie z dokumentem giełdowym — nabyła kwity depozytowe wyemitowane przez spółki Gazprom, Łukoil i Rosnieft. Nie podano konkretnych dat inwestycji, nie wiadomo więc, czy nastąpiło to przed rozpoczęciem moskiewskiej agresji 24 lutego.
Po rozpoczęciu wojny wartość kwitów depozytowych gwałtownie spadła, co było efektem wstrzymania handlu z Rosją i nałożonych na nią sankcji.
Książę Al-Walid, wnuk założyciela saudyjskiej dynastii, należy do najbogatszych ludzi w kraju i najbardziej znanych międzynarodowych inwestorów. W ostatnim czasie większych inwestycji dokonuje tylko państwowy fundusz majątkowy królestwa, który w maju nabył 16,9 proc. udziałów w Kingdom Holding Co. Przewodzi mu kuzyn Al-Walida, książę Muhammad ibn Salman. Prowadzenie interesów z Rosją w trakcie konfliktu wskazuje na delikatne relacje łączące te kraje, w sytuacji, gdy inne państwa Zatoki Perskiej wycofały się z rosyjskiego rynku.
Przeczytaj także:
- Postawa Bidena sprawia, że Arabia Saudyjska sprzyja Putinowi
- Problemów z ropą naftową nie rozwiąże ani Arabia Saudyjska, ani szczelinowanie
- Hiszpania/ Media: Rosja szuka nowych dróg eksportu ropy i kupuje zbiornikowce-lodołamacze
- G-7 planuje nowe sankcje na rosyjską ropę
- Rosja rozwiązuje problemy z ropą
Prezydent Władimir Putin i faktyczny władca królestwa książę koronny Muhammad ibn Salman kilkakrotnie rozmawiali od początku wojny. Obydwa państwa łączy współpraca w ramach OPEC+ dotycząca zarządzania podażą ropy naftowej. Nie odpowiedziały one na wezwanie zachodnich przywódców, w tym prezydenta Joe Bidena, aby zwiększyć wydobycie surowca i przeciwdziałać w ten sposób globalnej inflacji.
W 2017 r. książę Al-Walid został zatrzymany w saudyjskim hotelu Ritz-Carlton wraz z innymi książętami i urzędnikami państwowymi. Było to związane ze śledztwem antykorupcyjnym. Został zwolniony po 83 dniach i nie przedstawiono mu żadnych zarzutów. Doszło wówczas do porozumienia z rządem, którego szczegółów jednak nie podano.
Zarządzane przez niego Kingdom Holding zainwestowało w lutym 1,37 mld riali (365 mln dolarów) w amerykańskie kwity depozytowe Gazpromu. Jak na ten rok jest to na razie największa spośród ujawnionych inwestycji. Dodatkowo 196 mln riali zostało wykorzystane na globalne kwity depozytowe Rosnieftu, a na przełomie lutego i marca — 410 mln riali na amerykańskie kwity depozytowe Łukoila.
Wszystkie te zakupy są częścią programu inwestycyjnego Kingdom Holding. Firma koncentruje się na alternatywnym finansowaniu, energii, rozrywce, sztucznej inteligencji, ubezpieczeniach, zarządzaniu aktywami, towarach i funduszach. W jej centrum zainteresowania znajdują się także inne branże. 2,5 mld riali wyniosła też inwestycja w hiszpańską Telefonicę SA w 2020 r.
Firma ujawniła również udziały w Uber Technologies Inc, TotalEnergies SE, Alibaba Group Holding Ltd. i BHP Group Ltd., nabyte głównie w latach 2020 i 2021. Ostatnią transakcją o wartości 178 mln riali było kupno w czerwcu udziałów w Hercules Capital Inc. Akcje firmy venture capital wzrosły o 17 proc. od początku lipca.
67-letni Al-Walid trafił do grona najważniejszych saudyjskich inwestorów po objęciu udziałów w takich firmach jak Citigroup Inc. i Apple Inc. Wspiera także modernizację kraju księcia Mohammeda, w tym przyznanie kobietom prawa do prowadzenia pojazdów.
Oprócz lokowania finansów dokonuje też sprzedaży m.in. udziałów w swojej wytwórni muzycznej Rotana Music firmie Warner Music Group Corp. Za 2,2 mld dolarów sprzedał też należącej do Billa Gatesa firmie Cascade Investment LLC część udziałów w sieci hoteli Four Seasons. Al-Walid jest znany z długoterminowych inwestycji. Jego idolem jest Warren Buffet i sam określił się kiedyś jego arabskim odpowiednikiem.