fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

10.1 C
Warszawa
czwartek, 16 maja, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Czy Polska stanie się centrum wojskowym?

Od niedawna Polska stała się istotnym obszarem badań nad obronnością aliantów, co rząd bardzo chciałby wykorzystać – uważa serwis Intelligence Online.

Warto przeczytać

Polska stała się w zasadzie pierwszą linią frontu dla natowskiej logistyki w związku z wojną na Ukrainie. To dla nas okazja do zdobycia długoterminowego atutu, jeśli tylko uda się wypracować efektowne wsparcie dozbrojenia państw europejskich. Intelligence Online twierdzi na podstawie własnych źródeł, że polski rząd toczy w tej sprawie rozmowy z kierownictwem NATO.

Plany bliższe i dalsze

Cele NATO obejmują teraz przyspieszenie dostaw sprzętu wojskowego, zwiększenie jego produkcji, zgromadzenie większych zapasów i unikanie dublowania sprzętu. Aby je osiągnąć, trzeba będzie pokonać kilka przeszkód o naturze przemysłowej oraz prawnej. Trzeba będzie też zatrudnić personel odpowiedni do realizacji nowych sojuszniczych projektów, a także zarządzać nowym personelem. Kolejnym wyzwaniem będzie zwiększenie możliwości przemysłu do odpowiadania na rosnące zapotrzebowane sił zbrojnych.

Jednym z pomysłów na zbliżenie się do realizacji wyznaczonych celów jest złagodzenie prawa pracy w strategicznych branżach w Polsce. W kraju zaczyna się także kształtować baza technologiczno-przemysłowa sektora obronnego (BITD), która może okazać się bardzo istotna w niedalekiej przyszłości.

Przeczytaj także:

Polska nie chce ograniczyć swej roli do przyjmowania i wysyłania towarów na Ukrainę. Celem rządu jest również realizacja natowskich inwestycji obronnych. W ten sposób Polska mogłaby zostać koordynatorem i siedzibą zakładów produkujących amunicję dla NATO i USA, działając w ramach konsorcjum Lockheed Martin i partnerów.

W niedługim czasie zostanie w Polsce otwarta stała europejska kwatera główna 5. korpusu armii amerykańskiej.

Rozbudowa polskiej armii

Poza planami związanymi z BITD rząd chce także zmodernizować krajową zdolność obronną, w tym systemy dowodzenia i kontroli. Atak Rosji na Ukrainę przyspieszył realizację projektów związanych z obronnością zarówno w obrębie sił zbrojnych, jak i w polskim parlamencie. W najbliższym czasie polski rząd rozpatrzy projekt ochrony ludności na wypadek działań wojennych, a także przyjmie projekt mobilizacji i przygotowania sił zbrojnych do walki.

Niedawno rząd wprowadzał zmiany w Ustawie o obronie Ojczyzny oraz w finansach publicznych, które umożliwiają wykorzystanie środków publicznych na zakup sprzętu wojskowego i rozbudowę militarnej infrastruktury.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły

Translate »