fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

19.2 C
Warszawa
czwartek, 2 maja, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Sportsmenki nie chcą rywalizować z transbiologicznymi mężczyznami

W Hiszpanii trwa debata na temat włączenia transbiologicznych mężczyzn do zawodów kobiecych. Wiele sportsmenek uważa to za niesprawiedliwe. „»Ustawa trans« powinna zostać rozpatrzona w trybie pilnym, tak aby trafiła do Kongresu jeszcze w tej sesji” – uważa minister ds. równości Irene Montero.

Warto przeczytać

Ostatnio na temat „Ustawy trans” wypowiedziała się Generalna Rada Sądownictwa (CGPJ) pod przewodnictwem Carlosa Lesmesa. W swoim krytycznym raporcie sędziowie zakwestionowali główne punkty projektu ustawy. Chociaż raport nie jest wiążący, to zaleca, by w regulacji podniesiono wiek, w jakim osoba transseksualna mogłaby samodzielnie wystąpić o sprostowanie w rejestrze wzmianki związanej z płcią. Musiałaby ona skończyć 18 lat, a nie jak proponuje Montero – 12. Jednogłośnie uzgodniono także zmodyfikowanie wyrażenia „kobiety nietransseksualne”, które pojawiło się w części wniosku, odnoszącej się do ryzyka dyskryminacji ludzi nieuwzględnionych w projekcie ustawy i zastąpienie go słowem „kobiety”.

Niesprawiedliwość dzieje w sporcie elitarnym lub wyczynowym

„Libertad Digital” przeprowadził na ten temat wywiad z radcą prawnym Irene Aguiar. Gazeta rozmawiała z prawniczką specjalizującą się w prawie sportowym o ogromnych kontrowersjach, jakie wywołało na całym świecie włączenie transseksualnych zawodniczek do kategorii kobiet. Mowa o ludziach, którzy jeszcze kilka lat temu startowali w kategoriach męskich. Aguiar przyznała, że ta decyzja nie jest do końca zrozumiała, dla ludzi związanych ze sportem „ponieważ w sporcie rywalizują ciała, a nie uczucia”.

Wspomniała ona przypadek amerykańskiej pływaczki Lii Thomas. Zanim zmieniła płeć, zajmowała dalekie, bo niemal 500. miejsce w rankingu. W rywalizacji z kobietami pobiła natychmiast wszystkie rekordy.

Przeczytaj także:

„Aguiar przedstawiła nam kluczowe informacje na ten temat – rozmawialiśmy o słynnych indeksach testosteronu, analizowaliśmy obecny chaos regulacyjny i przepisy obowiązujące w Hiszpanii. Istnieje tu 10 autonomicznych ustaw »trans«, a niektóre nawet stwierdzają, że »definicja płci danej osoby wykracza daleko poza wizualną ocenę jej zewnętrznych narządów płciowych w momencie narodzin«” – pisze „Libertad Digital”.

Prawniczka mówiła też o naciskach na te sportsmenki, które skarżyły się na fakt, że rywalizacja z biologicznym mężczyzną nie jest sprawiedliwa. Na przykład Twitter ukarał Rékę György, węgierską pływaczkę z Uniwersytetu Virginia Tech, zamknięciem jej konta za jej niezgodę na to, że biologiczny mężczyzna zajął jej miejsce. Chodziło właśnie o Lię Thomas. Węgierka napisała: „Dopóki nie powstaniemy i nie przestaniemy rywalizować, nic się nie zmieni. Dziękuję za wsparcie, nie przestanę walczyć”. Nie jest jedyna, która ma problemy z tego powodu, że ośmieliła się zaprotestować.

Irene Aguiar rozmawiała na ten temat z wieloma sportsmenkami. Wyznały one, że zmusza się je do milczenia na ten temat. „Musiałam rozmawiać z zawodniczkami i słuchać, jak płaczą” – powiedziała.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły

Translate »