fbpx

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

22 C
Warszawa
środa, 11 września, 2024

"Każdy rząd pozbawiony krytyki jest skazany na popełnianie błędów"

Wraz ze wzrostem EURIBOR znacząco rosną koszty kredytów hipotecznych

Gwałtownie rośnie inflacja w strefie euro. By ją powstrzymać, Europejski Bank Centralny zwiększa tempo zacieśniania polityki pieniężnej. Po podwyżce o 50 punktów bazowych w lipcu obecnie oczekuje się, że we wrześniu EBC ogłosi podwyżkę o 75 punktów bazowych – pisze „El Economista”. 12-miesięczny EURIBOR zamknął sierpień na poziomie 1,2 proc. Osoby, które zaciągnęły kredyty hipoteczne o zmiennym oprocentowaniu, mają się czego bać.

Warto przeczytać

Prognozy nie są optymistyczne. Stowarzyszenie Asufin przewiduje, że EURIBOR na koniec roku wyniesie 2,2 proc. Oznacza to, że kwota, którą będą spłacały rodziny w związku z zaciągniętym kredytem, wzrośnie o 130 euro (ok. 612 zł) miesięcznie i o ponad 1500 euro rocznie.

„Rynki dyskontują już podwyżki stopy depozytowej EBC o prawie 170 punktów bazowych do końca roku. Dzięki temu stopa procentowa wynosiłaby 1,75 proc. EURIBOR może zacząć dyskontować podwyżki stóp w 2023 r. i osiągnąć wyższe poziomy. Ostatecznie wskaźnik ten określa »cenę« (stopę procentową), po której banki pożyczają sobie pieniądze na rynku międzybankowym. Cena ta jest w dużej mierze kontrolowana przez decyzje EBC, który kieruje rynkami pieniężnymi w strefie euro” – pisze „El Economista”.

Przeczytaj także:

W przypadku, gdyby ta tendencja się utrzymała, prawdopodobne jest, że w 2023 r. 12-miesięczna stopa EURIBOR osiągnie poziom 3 proc. Byłoby to już ogromnym wyzwaniem dla kredytobiorców, gdyż oznaczałoby to wzrost kosztów kredytów hipotecznych o ponad 2 tys. euro rocznie (tj. ok. 780 zł miesięcznie), biorąc za punkt odniesienia 25-letni kredyt na 100 tys. euro (ok. 471 tys. zł).

„Znany wczoraj miesięczny EURIBOR na sierpień w wysokości 1,25 proc. oznacza przekroczenie psychologicznej bariery 1 proc. oraz to, że kredyt, który zostanie poddany weryfikacji w tym miesiącu, wzrośnie o prawie 1000 euro (konkretnie 978 euro) w wyniku zwiększenia miesięcznej raty o 81 euro” – zauważa „El Economista”. Asufin przypomina przy tym, że kiedy w kwietniu indeks przekroczył psychologiczną barierę dodatniej cyfry, wynosząc 0,01 proc., wzrost raty wyniósł zaledwie 23 euro (ok. 108 zł), a różnica w skali roku 272 euro.

Stowarzyszenie twierdzi, że „zmiany te są już przenoszone na stałe kredyty hipoteczne, przy czym w wielu przypadkach »oferta znika«, ponieważ banki są bardzo ostrożne, jeśli chodzi o przyznawanie zmian ze zmiennych na stałe kredyty hipoteczne”.

Należy też zwrócić uwagę na łączną sprzedaż produktów poza pożyczką, w celu dostosowania ceny w dół. „Ostateczna cena kredytu hipotecznego, wyrażona w APR, wraz z produktami, takimi jak ubezpieczenia czy plany emerytalne, jest zazwyczaj wyższa niż gdybyśmy zrezygnowali z rabatu zastosowanego do stopy procentowej i udali się na rynek w poszukiwaniu lepszych opcji” – zauważa Asufin.

Więcej artykułów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz komentarz!
Wpisz imię

Najnowsze artykuły